خانهمطالب خواندنياينترنت و شبكهتفاوت بین شبکه های موبایلی GPRS ، EDGE ، 3G و HSDPA
  • مرکز تخصصی فروش لپ تاپ، کامپیوتر و تپلت
  • فروش قطعات و لوازم جانبی لپ تاپ
  • عرضه مستقیم مودم اینترنت همراه
  • فروش دستگاه تعویض چیپ

تفاوت بین شبکه های موبایلی GPRS ، EDGE ، 3G و HSDPA

شبکه های موبایلی زیادی در دسترس می باشند و مردم از آنها در زندگی روزمره خود بعنوان بخشی از مصارف شخصی یا تجاری استفاده می کنند. ولی متاسفانه هنوز غالب افراد اطلاع دقیقی از تفاوت این شبکه ها ندارند و در خرید تجهیزات مربوطه بسیار آسیب پذیر می باشند.

ابتدا مودم های GSM وارد بازار شدند. همه مردم از سرعت بسیار پائین مودم های Dial-UP با سرعت حداکثری 56Kو صرف هزینه و زمان زیاد برای اتصال به اینترنت بواسطه این مودم ها خسته شده اند. بنابراین دنبال شبکه هائی هستند که سرعت اتصال بهتری ارائه دهند. البته با توجه به پیشرفت تکنولوژی شبکه های زیادی ارائه شدند که انتخاب هر یک از آنها نیازمند کسب اطلاعات بیشتر از مزایای آنها می باشد. در این مقاله سعی داریم روند ورود و رشد مزایای شبکه های مختلف را توضیح دهیم.

2G

با توجه به افزایش تحقیقات و رشد تکنولوژی موبایلی برای نیل به سرعت و کیفیت بهتر برای تماس و ارسال پیامک شبکه های دیجیتالی ظهور کردند. بنابراین 2G در قالب GPRS برای برقراری بهینه ارتباطات بکار گرفته شد. سرعت این شبکه حدود 114kbps می باشد.

EDGE

برای افزایش سرعت شبکه ای بیشتر 2.5G یا EDGE عرضه شد که دارای سرعت حدود 400kbpsتا سه برابر 2G می باشد.

3G

سرانجام 3G دارای سرعت قابل قبول حدود 384kbps ولی با کیفیت بسیار بهتر ارائه شد که امکان سنکرونیزاسیون بیشتر صدا و داده را فراهم می کند.

HSDPA و 3.5G ، 3.75G ، 4G

اخیرا HSDPA با سرعتی حدود 1.3mbpsاستانداردی برای گوشی های موبایل می باشد. البته این سرعت تا حدود 7.2mbps با عرضه 3.5G ، 3.75G و 4G ارتقا داده شده است.

مطالب فوق برای معرفی و تشریح شبکه های موبایلی به اختصار توضیح داده شد. باید توجه داشته باشید که از این شبکه ها فقط EDGE در ایران فعال می باشد و قرار است 3G از طریق اپراتور سوم بزودی ارائه شود. بنابراین هنگام خرید کاملا احتیاط کنید گول تبلیغات عرضه کنندگان اینترنت همراه را نخورید. اینترنت همراه در ایران هنوز دارای سرعت پائینی می باشد و هرگز نامگذاری " اینترنت همراه پرسرعت" شایسته آن نیست. تنها مزیت فعلی اینترنت همراه در ایران همراه بودن آنست که امکان اتصال به اینترنت را در اکثر نقاط ایران فراهم می کند.

در پایان برای راهنمائی هموطنان عزیز مطالب زیر را متذکر می شویم:

1- اگر قصد خرید اینترنت همراه را دارید ترجیحا از نوع EDGE خریداری نکنید چون این مودم ها برای 3G قابل استفاده نخواهند بود.

2- برای خرید مودم 3G دقت کنید مدلی را خریداری کنید که فرکانس 2100 را پوشش دهد تا قابل استفاده برای فرکانس کاری 3Gاپراتور سوم ( که بزودی عرضه خواهد شد) باشد.

3- به تبلیغات نوع چیپست و ساخت کشور این مودم ها خیلی اهمیت ندهید چون شرکت های مختلفی هستند که چیپست های کار کرده و بدون کیفیت شرکت های مشهور را بکار می برند و با نام تجاری شرکت های بزرگ عرضه می کنند. در حال حاضر مودم های شرکت Huawei در مدل های مختلف 3G و با کیفیت بسیار بالا عرضه می شوند که تجهیزات وایمکس ایرانسل نیز ساخت این شرکت می باشند.

GSM : Global system for mobile communications

GPRS : General packet radio service

EDGE : Enhanced Data rates for GSM Evolution

3G : Third generation

HSDPA : High-Speed Downlink Packet Access

HSUPA : High-Speed Uplink Packet Access